Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индексот на цените во земјоделството во јуни 2010 година, во однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот е зголемен за 4.5%, а кај аутпутот е намален за 9.3%

понеделник, 12 јули 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2010 година, во споредба со јуни 2009 година, индексот на цените на инпут 1 (средства тековно потрошени во земјоделството) изнесува 104.5, а индексот на цените на инпут 2 (средства наменети за инвестиции во земјоделството) изнесува 104.5.

Во делот аутпут, во јуни 2010 година, во споредба со јуни 2009 година, индексот на цените на растителното производство изнесува 87.9, а индексот на цените на добиточното производство изнесува 101.2.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  biljana.ristovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика