Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, четврто тримесечје од 2021 година

понеделник, 14 февруари 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2021 година, откупот и продажбата на
земјоделски производи изнесува 5 900 641 илјада денари и во однос на истиот период од претходната година е намален за
3.6 %.
 
Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано намалување за 7.9 %, додека кај
продажбата на земјоделски производи од сопствено производство е забележано зголемување за 6.6 %.
 
Намалувањето е забележано кај индустриските производи, овошјето, добитокот, млекото, млечните производи и рибата, а кај
другите земјоделски производи е забележано зголемување.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика