Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, второ тримесечје од 2022 година

понеделник, 15 август 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2022 година, откупот и продажбата на
земјоделски производи изнесува 3 369 003 илјади денари и во однос на истиот период од претходната година е зголемен за
29.7 %.
Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано зголемување за 19.5 %, додека кај
продажбата на земјоделски производи од сопствено производство e забележано зголемување за 39.2 %.
Зголемување е забележано кај сите производи, освен кај индустриските и фуражните растенија, овошјето, млечните производи,
рибата и другите земјоделски производи.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика