Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, третото тримесечје од 2022 година

понеделник, 14 ноември 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2022 година, откупот и продажбата на
земјоделски производи изнесуваат 5 986 245 илјади денари и во однос на истиот период од претходната година се зголемени
за 20.2 %.
Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано зголемување за 5.8 %, додека кај
продажбата на земјоделски производи од сопствено производство e забележано зголемување за 47.1 %.
Зголемувањето е забележано кај сите производи, освен кај житата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика