Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, четвртото тримесечје од 2022 година

среда, 15 февруари 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2022 година, откупот и продажбата на
земјоделски производи изнесува 9 344 551 илјади денари и во однос на истиот период од претходната година е зголемена за
58.4%.
Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано зголемување за 82.4%, додека кај
продажбата на земјоделски производи од сопствено производство e забележано зголемување за 10.2 %.
Зголемувањето е забелжано кај сите производи, освен фуражните растенија, грозјето и добитокот.
 

16.02.2023: Почитувани корисници ве известуваме дека податоците во текстот и во табела Т-01 се коригирани. Корегираните податоци се означени во табелата.

 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика