Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, прво тримесечје од 2023 година

понеделник, 15 мај 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2023 година, откупот и продажбата на
земјоделски производи изнесува 3 136 295 илјади денари и во однос на истиот период од претходната година се намалени за
35.3 %.
Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано намалување за 58.7 %, додека кај
продажбата на земјоделски производи од сопствено производство e забележано зголемување за 21.0 %.
Значително намалување е забележано кај полјоделството, рибата и другите производи, а кај останатите производи е
забележано зголемување.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика