Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, второ тримесечје од 2023 година

вторник, 15 август 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2023 година, откупот и продажбата на земјоделски производи изнесуваат 3 254 746 илјади денари и во однос на истиот период од претходната година се намалени за 3.4 %. Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано намалување за 2.1 %, а кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство e забележано намалување за 4.5 %. Значително намалување е забелeжано кај млечните производи за 76.7 %, во полјоделството за 22.8 % (особено кај житата) и кај овошјето за 38.2 %, а кај останатите производи е забележано зголемување.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика