Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, прво тримесечје од 2024 година

среда, 15 мај 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2024 година, откупот и продажбата на
земјоделски производи изнесува 9 916 622 илјади денари и во однос на истиот период од претходната година се зголемени
за 216.2 %.
Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано зголемување за 495.2 %, додека кај
продажбата на земјоделски производи од сопствено производство e забележано намалување за 13.2 %.
Значително зголемување е забелeжано кај полјоделството, особено кај тутунот, поради одложениот откуп во минатата година.
Кај рибата и другите производи има исто така зголемување, а кај млечните производи е забележано намалување.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика