+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи во октомври 2010 година

петок, 10 декември 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп на земјоделски производи во октомври 2010 година изнесува 552 787 илјади денари и е намалена за 28.7% во споредба со октомври 2009 година.

Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е намалена за 28.1%, а продажбата од сопственото производство на претпријатија е намалена за 29.1%.

Намалување на вредноста на откупените и на продадените земјоделски производи се забележува кај: житата, градинарските и фуражните растенија, овошјето, грозјето, млекото и млечните производи, додека кај: индустриските растенија, алкохолните пијалаци, добитокот, живината и јајцата и рибата се забележува зголемување на вредноста на откупените и на продадените земјоделски производи.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика