+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Вкупен откуп и продажба на земјоделски производи, јули 2011

понеделник, 12 септември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажба на земјоделски производи во јули 2011 година изнесува 1 155 522 илјади денари, што претставува зголемување за 55.9% во однос на јули 2010 година.
 
Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 62.1%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е зголемена за  49.5%.
 
Зголемување на вредноста на вкупниот откуп и на продажбата е забележено кај житата, индустриските и фуражните растенија, алкохолните пијалаци и млекото, додека намалување е забележано кај зеленчукот, овошјето, добитокот, живината и јајцата, млечните производи и рибата.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика