Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, мај 2012

понеделник, 09 јули 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на
земјоделски производи во мај 2012 година изнесува 699 232 илјади денари што преставува зголемување за
0.9% во споредба со мај 2011 година.
Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е намалена
за 1.3%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е зголемена за 2.3%.
Зголемување на вкупниот откуп и продажба е забележано кај следниве земјоделски производи: жита, овошје,
добиток, млеко и млечни производи, а опаѓање на вредноста на вкупниот откуп и продажбата е забележано кај
индустриските, градинарските и фуражните растенија, алкохолните пијалаци, живината и јајцата и рибата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика