Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Шумарство


Производство и продажба на шумски сортименти, сеча на дрва и услуги во шумарството, трето тримесечје од 2022 година

вторник, 15 ноември 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупното производство на шумски производи во државните
шуми во третото тримесечје од 2022 година, во однос на третото тримесечје од 2021 година, е намалено за 3.6 %.
Зголемување на шумското производство е забележано кај рудничкото дрво од иглолисни видови, другото обло дрво
од иглолисни видови, просторното дрво од иглолисни видови, огревното дрво од иглолисни видови и другото грубо
обработено дрво, цепeници, дрвени столбови и колци.
Намалување на шумското производство е забележано кај трупците од иглолисни и листопадни видови, рудничкото
дрво од листопадни видови и огревното дрво од листопадни видови.
Во истиот период продажбата на шумски сортименти изнесува 171 737 м3 и бележи намалување за 8.6 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика