Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Шумарство


Производство и продажба на шумски сортименти, сеча на дрва и услуги во шумарството, трето тримесечје од 2023 година

среда, 15 ноември 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупното производство на шумски производи во државните
шуми во третото тримесечје од 2023 година, во однос на третото тримесечје од 2022 година, е зголемено за 10.1 %.
Зголемување на шумското производство е забележано кај трупците, рудничкото дрво, другото обло дрво – од иглолисни
и листопадни видови и кај огревното дрво од листопадни видови.
Намалување на шумското производство е забележано кај просторното и огревното дрво од иглолисни видови и кај
другото грубо обработено дрво, цепениците, дрвените столбови и колците.
Во истиот период продажбата на шумски сортименти изнесува 199 632 м3 и бележи зголемување од 16.2 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика