Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Шумарство


Производство и продажба на шумски сортименти, сеча на дрва и услуги во шумарството, четврто тримесечје од 2023 година

четврток, 15 февруари 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупното производство на шумски производи во државните
шуми во четвртото тримесечје од 2023 година, во однос на четвртото тримесечје од 2022 година, е намалено за 3.9 %.
Зголемување на шумското производство е забележано кај трупците од иглолисни видови, рудничкото дрво од
иглолисни видови, другото обло дрво, просторното дрво и огревното дрво – од иглолисни видови.
Намалување на шумското производство е забележано кај трупците од листопадни видови и кај огревното дрво од
листопадни видови.
Во истиот период продажбата на шумски сортименти изнесува 135 243 м3 и бележи зголемување за 1.5 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика