Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Сточарство и рибарство


Број на добиток, живина и пчелни семејства, 2012

четврток, 16 мај 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2012 година, во споредба со 2011, вкупниот број
на говеда е намален за 5.3%. Бројот на говедата кај индивидуалните земјоделски стопанства е намален за
4.5%, додека бројот на говедата кај деловните субјекти (земјоделските претпријатија и земјоделските задруги)
е намален за 29.7%.
Во 2012 година, во споредба со 2011 година, бројот на свињите кај деловните субјекти е намален за 23.3%,
додека кај индивидуалните земјоделски стопанства е намален за 1.8%.
Намалување на бројот на овците за 3.4% е забележано кај индивидуалните земјоделски стопанства, додека кај
деловните субјекти бројот е намален за 27.8%.
Во истиот период, бројот на козите кај индивидуалните земјоделски стопанства е намален за 12.0%, а кај
деловните субјекти е намален за 48.1%.
Бројот на живината кај индивидуалните земјоделски стопанства во 2012 година, во споредба со претходната
година, е зголемен за 0.4%, а кај деловните субјекти е намален за 26.6%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 745

е-пошта:  katarina.agovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика