Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Сточарство и рибарство


Број на добиток, живина и пчелни семејства, 2013

петок, 16 мај 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2013 во споредба со 2012 година, вкупниот број на
говеда е намален за 5.1%, а бројот на свињи е намален за 5.3%.
Состојбата на бројот на овците е останата на исто ниво, додека зголемување е забележано кај козите и живината
од 18.0%, односно 23.9%.
Податоците со состојба 31.12.2013 година, за индивидуалните земјоделски стопанства се добиени со Анкетата за
добиток, спроведена врз база на примерок од 5000 индивидуални земјоделски стопанства, додека податоците
за деловните субјекти се добиени од Годишниот извештај за сточарство.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 745

е-пошта:  katarina.agovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика