Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Сточарство и рибарство


Број на добиток и живина, 2021 година

четврток, 31 март 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2021, во споредба со 2020 година, вкупниот број говеда е
намален за 20.1 %. Намалување на бројот на говедата е забележано во двата сектора, кај индивидуалните земјоделски
стопанства и кај деловните субјекти (земјоделските претпријатија и земјоделските задруги).
 
Бројот на свињите кај деловните субјекти во 2021, во споредба со 2020 година, е зголемен за 12.4 %, додека кај
индивидуалните земјоделски стопанства е зголемен за 13.9 %.
 
Вкупниот број на овците во 2021 година бележи незначително покачување од 0.4 %.
 
Во истиот период, бројот на козите е намален за 20.3 %.
 
Бројот на живината во 2021 година, во споредба со претходната година, е намален за 9.7 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика