Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Сточарство и рибарство


Број на добиток и живина, 2022 година

петок, 31 март 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2022 година, во споредба со 2021 година, вкупниот број на говеда е намален за 7.2 %. Намалување на бројот на говедата е забележано кај индивидуалните земјоделски стопанства, a кај деловните субјекти (земјоделските претпријатија и земјоделските задруги) е забележано зголемување за 0.6 %.

Бројот на свињите во 2022 година, во споредба со 2021 година, е намален за 1.9 % во двата сектора.

Вкупниот број на овците во 2022 година е зголемен за 2.1 %.

Во истиот период, бројот на козите е зголемен за 5.9 %.

Бројот на живината во 2022 година, во споредба со претходната година, е зголемен за 5.2 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика