Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Сточарство и рибарство


Број на добиток и живина, 2023 година

петок, 29 март 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2023 година, во споредба со 2022 година, вкупниот број на
говеда е намален за 9.7 %. Намалување на бројот на говедата е забележано кај индивидуалните земјоделски стопанства,
a кај деловните субјекти (земјоделските претпријатија и земјоделските задруги) е забележано зголемување.
Бројот на свињите во 2023 година, во споредба со 2022 година, е зголемен за 5.9 %. Зголемување на бројната состојба
е забележано во двата сектори.
Вкупниот број на овци во 2023 година бележи пад од 9.2 %.
Во истиот период, бројот на козите бележи пораст за 6.7 %.
Бројот на живината во 2023 година, во споредба со претходната година, е зголемен за 11.8 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика