Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Сточарство и рибарство


Број на добиток и живина, 2018

петок, 29 март 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2018 година, во споредба со 2017, вкупниот број говеда е
зголемен за 0.4 %. Бројот на говедата кај индивидуалните земјоделски стопанства е зголемен за 0.9 %, додека бројот
на говедата кај деловните субјекти (земјоделските претпријатија и земјоделските задруги) е намален за 14.8 %.
Бројот на свињите кај деловните субјекти во 2018 година, во споредба со 2017 година, е зголемен за 17.9 %, додека
кај индивидуалните земјоделски стопанства е намален за 12.0 %.
Зголемување на бројот на овците е забележано кај индивидуалните земјоделски стопанства за 0.9 %, а кај деловните
субјекти нивниот број е намален за 17.2 %.
Во истиот период, бројот на козите кај индивидуалните земјоделски стопанства е зголемен за 27.8 %, а кај деловните
субјекти за 9.0 %.
Бројот на живината во 2018 година, во споредба со претходната година, е намален за 0.6 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика