Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Сточарство и рибарство


Број на добиток, живина и пчелни семејства, 2010

четврток, 12 мај 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2010 година, во споредба со 2009, вкупниот број на говеда е зголемен за 2.9%. Бројот на говедата кај индивидуалните земјоделски стопанства е зголемен за 3.2%, додека бројот на говедата кај земјоделските претпријатија и земјоделските задруги е намален за 4.1%.

Бројот на свињите кај земјоделските претпријатија и земјоделските задруги во 2010 година, во споредба со 2009 година, е зголемен за 4.4%, додека кај индивидуалните земјоделски стопанства е намален за 5.3%.

Зголемување на бројот на овците за 3.8% е забележано кај индивидуалните земјоделски стопанства, додека кај земјоделските претпријатија бројот е намален за 12.2%.

Во истиот период, бројот на козите кај индивидуалните земјоделски стопанства е намален за 19.3%, а кај земјоделските претпријатија и земјоделските задруги е намален за 29.8%.

Бројот на живината кај индивидуалните земјоделски стопанства во 2010 година, во споредба со претходната година, е намален за 1.3%, а кај земјоделските претпријатија и земјоделските задруги намалувањето изнесува 13.0%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 646

е-пошта:  dobrica.kuzmanovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика