+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Сточарство


Добиточно производство во 2020 година

четврток, 29 април 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, производството на кравјо млеко во 2020 година изнесува 405 217 илјади литри, што е за 3.7 % повеќе во однос на 2019 година.

Намалување на производството во 2020 година во однос на претходната година е забележано кај овчото млеко за 23.3 % и кај козјото млеко за 7.7 %.

Вкупното производство на месо е зголемено за 5.1 %.

Од другите добиточни производи, во 2020 во однос на 2019 година, забележано е зголемено производство на јајца и намалено производство на волна.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика