Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Сточарство и рибарство


Добиточно производство во 2021 година

четврток, 31 март 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, производството на кравјо млеко во 2021 година изнесува
326 523 илјади литри, што е за 19.4 % помалку во однос на 2020 година.
 
Зголемување на производството во 2021 година е забележано кај овчото млеко за 29.3 % и кај козјото млеко за
6.2 % во однос на претходната година.
 
Вкупното производство на месо е зголемено за 4.6 %.
 
Од другите добиточни производи во 2021, во однос на 2020 година, забележано е зголемено производство на
волна и намалено производство на јајца.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика