+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, февруари 2021 година

четврток, 15 април 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2021 година се издадени 346 одобренија за градење, што е за 39.5 % повеќе во однос на истиот месец од претходната година.

Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 4 586 656 илјади денари, што е за 50.4 % повеќе во однос на истиот месец од претходната година.

Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 205 (59.2 %) се наменети за објекти од високоградба, 31 (9.0 %) за објекти од нискоградба и 110 (31.8 %) за објекти за реконструкција.

Од вкупно 346 објекти, на 214 (61.9 %) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 132 (38.1 %) објекти инвеститори се деловни субјекти.

Во извештајниот период е предвидена изградба на 907 станови, со вкупна корисна површина од 78 721 м2.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика