Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, март 2023 година

петок, 12 мај 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2023 година се издадени 415 одобренија за градење,
што е за 11.3 % повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 5 589 059 илјади денари,
што е за 21.9 % повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 220 (53.0 %) се наменети за објекти од високоградба, 108 (26.0 %)
за објекти од нискоградба и 87 (21.0 %) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 415 објекти, на 229 (55.2 %) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 186 (44.8 %) објекти инвеститори
се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 478 станови со вкупна корисна површина од 53 346 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика