Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, март 2015 година

петок, 08 мај 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2015 се издадени 238 одобренија за градење
што е за 5.9% помалку во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 3 838 874 илјади
денари што е за 82.3% помалку во однос на истиот месец од претходната година.
Намалената предвидена вредност се должи на фактот дека во претходниот период се издадени одобренија за
градење на капиталните проекти за изградба на новите 2 автопатски делници, како и за рехабилитација на дел
од железничката пруга.
Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 133 (55.9%) се наменети за објекти од високоградба, 36
(15.1%) за објекти од нискоградба и 69 (29.0%) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 238 објекти, на 157 (66.0%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 81 објект (34.0%)
инвеститори се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 487 станови со вкупна корисна површина од 34 668 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика