Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, декември 2015 година

среда, 10 февруари 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2015 година се издадени 336 одобренија
за градење, што е за 10.2% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 4 860 616 илјади
денари, што е за 40.0% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 216 (64.3%) се наменети за објекти од високоградба,
49 (14.6%) за објекти од нискоградба и 71 (21.1%) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 336 објекти, кај 216 (64.3%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а кај 120 (35.7%) објекти
инвеститори се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 919 станови, со вкупна корисна површина од 65 430 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика