Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, април 2017 година

вторник, 13 јуни 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2017 се издадени 259 одобренија за градење
што е за 13.6% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 3 585 751 илјади
денари што е за 18.8% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 159 (61.4%) се наменети за објекти од високоградба, 50
(19.3%) за објекти од нискоградба и 50 (19.3%) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 259 објекти, на 154 (59.5%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 105 (40.5%) објекти,
инвеститори се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 919 станови со вкупна корисна површина од 70 571 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика