Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, октомври 2017 година

четврток, 07 декември 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во октомври 2017 година се издадени 400 одобренија за
градење, што е за 37.5% повeќе во однос на истиот месец од претходната година.


Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 3 991 579 илјади
денари, што е за 41.3% повeќе во однос на истиот месец од претходната година.


Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 245 (61.3%) се наменети за објекти од високоградба, 38
(9.5%) за објекти од нискоградба и 117 (29.2%) за објекти за реконструкција.


Од вкупно 400 објекти, кај 282 (70.5%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а кај 118 објекти (29.5%)
инвеститори се деловни субјекти.


Во извештајниот период е предвидена изградба на 929 станови, со вкупна корисна површина од 74 963 м2.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика