Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, јули 2018 година

вторник, 11 септември 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јули 2018 година, се издадени 276 одобренија за градење, што е за 34.6 % повеќе во однос на истиот месец од претходната година.

Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 4 671 709 илјади денари, што е за 200.4 % повеќе во однос на истиот месец од претходната година.

Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 146 (52.9 %) се наменети за објекти од високоградба, 39 (14.1 %) за објекти од нискоградба и 91 (33.0 %) за објекти за реконструкција.

Од вкупно 276 објекти, на 161 (58.3 %) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 115 (41.7 %) објекти инвеститори се деловни субјекти.

Во извештајниот период е предвидена изградба на 648 станови, со вкупна корисна површина од 53 243 м2.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика