Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Број на издадени одобренија за градење, јуни 2011 година

петок, 05 август 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2011 година се издадени 228 одобренија за градба, што е за 9.9% помалку во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2 280 164 илјади денари, што е за 52.1% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 184 (80.7%) се наменети за објекти од високоградба, 15 (6.6%) за објекти од нискоградба и 29 (12.7%) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 228 објекти, кај 189 (82.9%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а кај 39 објекти (17.1%) инвеститори се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 615 станови, со вкупна корисна површина од 48 394 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика