Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, октомври 2012 година

среда, 05 декември 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во октомври 2012 се издадени 258 одобренија за
градење што е за 3.7% помалку во однос на истиот месец од претходната година.


Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 3 139 109 илјади
денари што е за 29.1% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.


Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 196 (76.0%) се наменети за објекти од високоградба, 30
(11.6%) за објекти од нискоградба и 32 (12.4%) за објекти за реконструкција.


Од вкупно 258 објекти, на 189 (73.3%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 69 објекти (26.7%)
инвеститори се деловни субјекти.


Во извештајниот период е предвидена изградба на 501 стан, со вкупна корисна површина од 42 181 м2.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика