Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Број на издадени одобренија за градење, декeмври 2012 година

среда, 06 февруари 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2012 се издадени 277 одобренија за
градење што е за 8.2% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2 965 275 илјади
денари што е за 53.5% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 189 (68.2%) се наменети за објекти од високоградба, 36
(13.0%) за објекти од нискоградба и 52 (18.8%) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 277 објекти, на 201 (72.6%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 76 објекти (27.4%)
инвеститори се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 587 станови, со вкупна корисна површина од 48 503 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика