Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Деловни тенденции во преработувачката индустрија, декември 2021 година

понеделник, 17 јануари 2022


Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија
во декември 2021 година е намален за 0.1 процентен поен во однос на ноември 2021 година и изнесува 14.4, а во
однос на декември 2020 година е зголемен за 0.7 процентни поени.
Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во декември 2021, во однос на ноември 2021 година,
е понеповолна, очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци се понеповолни во однос на
претходниот месец, а залихите на готовите производи се зголемени.
Оценката за економската состојба на деловните субјекти во декември 2021 година е понеповолна во однос на
претходниот месец, a поповолна во однос на декември 2020 година. Се очекува бројот на вработените да се зголеми.
Просечното искористување на капацитетите на деловните субјекти во декември 2021 година изнесува 68.8 % од
нормалното искористување.
Најголемо влијание врз ограничувањето на обемот на производството имаат следните фактори: недоволната странска
побарувачка со 20.8 %, неизвесното економско опкружување со 14.1 %, недостигот на квалификувана работна сила
со 17.5 % и недоволната домашна побарувачка со 13.1 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика