Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Деловни тенденции во преработувачката индустрија, ноември 2022 година

четврток, 15 декември 2022


Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија
во ноември 2022 година е намален за 0.1 процентeн поен во однос на октомври 2022 година и изнесува 14.3, а во
однос на ноември 2021 година е намален за 0.2 процентни поени.
Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во ноември 2022, во однос на октомври 2022 година
е понеповолна, очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци се непроменети во однос на
претходниот месец, а залихите на готовите производи се намалени.
Оценката за економската состојба на деловните субјекти во ноември 2022 година е поповолна во однос на претходниот
месец, а понеповолна во однос на ноември 2021 година. Се очекува бројот на вработените да се зголеми.
Просечното искористување на капацитетите на деловните субјекти во ноември 2022 година изнесува 67.3 % од
нормалното искористување.
Најголемо влијание врз ограничувањето на обемот на производството имаат следните фактори: недостигот на
квалификувана работна сила со 21.2%, недоволната странска побарувачка со 16.3 %, неизвесното економско
опкружување со 16.1 % и недоволната домашна побарувачка со 12.0 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика