Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Оценка на раководителите на деловните субјекти во преработувачката индустрија за економската состојба на деловните субјекти во август 2014 година

петок, 26 септември 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, раководителите ја оценуваат економската состојба на
деловните субјекти во август 2014 година како поповолна во однос на претходниот месец, а поповолна и
во однос на август 2013. Оценката за обезбеденоста на производството со порачки е поповолна во однос на
претходниот месец. Oценката за обемот на производството во август 2014 година е на исто ниво како и во
претходниот месец, очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци се понеповолни, а
очекувањата за бројот на вработени се поповолни во однос на претходниот месец. Во август 2014 година,
залихите на суровини и репроматеријали, како и тековните набавки на суровини и репроматеријали, се под
и околу нормалата. Залихите на готовите производи во август 2014 година се намалени во однос на јули 2014
година. Просечното искористување на капацитетите на деловните субјекти во август 2014 година изнесува 61.8%
од нормалното искористување. Најголемо влијание на ограничувањето на обемот на производство во август
2014 година имаат следните фактори: недоволната странска побарувачка со 24.0%, недоволната домашна
побарувачка со 17.8%, неизвесното економско опкружување со 8.5 % и финансиските проблеми со 8.4%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 647

е-пошта:  dragan.nedelcin@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика