Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Деловните тенденции во преработувачката индустрија, јануари 2015

петок, 20 февруари 2015


Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката
индустрија, во јануари 2015, во однос на декември 2014, е повисок, а повисок е и во однос на јануари 2014
година.


Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во јануари 2015, во однос на декември 2014
година, е поповолна, состојбата со залихите на готови производи e поповолна, како и очекувањата за обемот
на производството во наредните три месеци.


Економската состојба на деловните субјекти е оценета како поповолна во однос на претходниот месец, а како
понеповолна во однос на јануари 2014 година. Оценката за бројот на вработени е непроменета во однос на
декември 2014 година.


Просечното искористување на капацитетите на деловните субјекти во јануари 2015 година изнесува 61.9% од
нормалното искористување.


Најголемо влијание на ограничувањето на обемот на производството имаат следните фактори: недоволната
странска побарувачка со 25.1%, недоволната домашна побарувачка со 24.7%, недостигот на квалификувана
работна сила со 23.6% и финансиските проблеми со 6.4%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 652

е-пошта:  ketrin.strezovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика