Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Деловни тенденции во преработувачката индустрија, мај 2015

петок, 19 јуни 2015


Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката
индустрија во мај 2015 година е за 2.1 процентен поен зголемен во однос на претходниот месец, а во однос на
мај 2014 година е зголемен за 4.8 процентни поени.


Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во мај 2015, во однос на април 2015 година е
поповолна, како и очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци, додека залихите на
готови производи сe намалени.


Економската состојба на деловните субјекти е оценета како поповолна во однос на претходниот месец, а како
поповолна и во однос на мај 2014 година. Истото се однесува и на оценката за бројот на вработени.
Просечното искористување на капацитетите на деловните субјекти во мај 2015 година изнесува 63.7% од
нормалното искористување.


Најголемо влијание на ограничувањето на обемот на прозводството имаат следните фактори: недоволната
странска побарувачка со 24.8%, недостигот на квалификувана работна сила со 24.3%, недоволната домашна
побарувачка со 23.7% и финансиските проблеми со 6.1%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 652

е-пошта:  ketrin.strezovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика