Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Деловни тенденции во преработувачката индустрија, март 2016

петок, 15 април 2016


Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката
индустрија во март 2016 година е за 0.3 процентни поени намален во однос на претходниот месец, а во однос
на март 2015 година е зголемен за 8.0 процентни поени.
Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во март 2016, во однос на февруари 2016 година,
е понеповолна, очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци се дека ќе се зголеми, а
залихите на готовите производи сe зголемени.
Оценката за економската состојба на деловните субјекти во март 2016 година е понеповолна во споредба со
претходниот месец, а поповолна е во однос на март 2015 година. Оценката за бројот на вработени е дека ќе
се зголеми.
Просечното искористување на капацитетите на деловните субјекти во март 2016 година изнесува 63.3% од
нормалното искористување.
Најголемо влијание на ограничувањето на обемот на прозводството имаат следните фактори: недоволната
странска побарувачка со 23.7%, недоволната домашна побарувачка со 18.3%, недостигот на квалификувана
работна сила со 13.7% и нема со 10.9%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 652

е-пошта:  ketrin.strezovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика