Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Деловни тенденции во преработувачката индустрија, ноември 2016

четврток, 15 декември 2016


Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката
индустрија во ноември 2016 година е за 0,2 процентни поени повисок во однос на претходниот месец, а во
однос на ноември 2015 година е зголемен за 4.6 процентни поени.
Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во ноември 2016, во однос на октомври 2016 година,
е поповолна, очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци се поповолни во однос
на претходниот месец, а залихите на готовите производи сe речиси на еднакво ниво како и во претходниот
месец.
Оценката за економската состојба на деловните субјекти во ноември 2016 година е поповолна во споредба со
претходниот месец, а многу поповолна во однос на ноември 2015 година. Оценката за бројот на вработени е
дека ќе се зголеми.
Просечното искористување на капацитетите на деловните субјекти во ноември 2016 година изнесува 66.1% од
нормалното искористување.
Најголемо влијание на ограничувањето на обемот на производството имаат следните фактори: недоволната
странска побарувачка со 23.3%, недоволната домашна побарувачка со 21.3% и недостигот на квалификувана
работна сила со 15.2%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика