Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Деловни тенденции во преработувачката индустрија, декември 2016

среда, 18 јануари 2017


Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката
индустрија во декември 2016 година е за 0.3 процентни поени повисок во однос на претходниот месец, а во
однос на декември 2015 година е зголемен за 4.6 процентни поени.
Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во декември 2016, во однос на ноември 2016
година, е поповолна, очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци се поповолни во
однос на претходниот месец, а залихите на готовите производи сe намалени во однос на претходниот месец.
Оценката за економската состојба на деловните субјекти во декември 2016 година е речиси на еднакво ниво
како и во претходниот месец, а многу поповолна е во однос на декември 2015 година. Оценката за бројот на
вработените е дека ќе се зголеми.
Просечното искористување на капацитетите на деловните субјекти во декември 2016 година изнесува 66.6%
од нормалното искористување.
Најголемо влијание на ограничувањето на обемот на производството имаат следните фактори: недоволната
странска побарувачка со 22.8%, недостигот на квалификувана работна сила со 19.6% и недоволната домашна
побарувачка со 19.3%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика