Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Деловни тенденции во преработувачката индустрија, март 2017

вторник, 18 април 2017


Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката
индустрија во март 2017 година е за 0.3 процентни поени повисок во однос на претходниот месец, а во однос
на март 2016 година е зголемен за 3.3 процентни поени.


Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во март 2017, во однос на февруари 2017 година,
е поповолна, очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци се поповолни во однос на
претходниот месец, а залихите на готовите производи сe намалени во однос на претходниот месец.


Оценката за економската состојба на деловните субјекти во март 2017 година е понеповолна во однос на
претходниот месец, а поповолна во однос на март 2016 година. Оценката за бројот на вработени е дека ќе се
зголеми.


Просечното искористување на капацитетите на деловните субјекти во март 2017 година изнесува 65.3% од
нормалното искористување.


Најголемо влијание на ограничувањето на обемот на производството имаат следните фактори: недоволната
странска побарувачка со 22.5%, недоволната домашна побарувачка со 19.7%, недостигот на квалификувана
работна сила со 16.3% и неизвесното економско опкружување со 12.6%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика