Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Деловни тенденции во преработувачката индустрија, ноември 2017

четврток, 14 декември 2017


Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката
индустрија во ноември 2017 година е за 0.3 процентни поени повисок во однос на претходниот месец, а во
однос на ноември 2016 година е зголемен за 1.6 процентни поени.
Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во ноември 2017, во однос на октомври 2017
година, е поповолна, очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци се понеповолни во
однос на претходниот месец, а залихите на готовите производи сe непроменети во однос на октомври 2017
година.
Оценката за економската состојба на деловните субјекти во ноември 2017 година е поповолна во однос
на претходниот месец, а поповолна и во однос на ноември 2016 година. Се очекува бројот на вработени
незначително да порасне.
Просечното искористување на капацитетите на деловните субјекти во ноември 2017 година изнесува 66.6% од
нормалното искористување.
Најголемо влијание врз ограничувањето на обемот на прозводството имаат следните фактори: недоволната
странска побарувачка со 21.0%, недостигот на квалификувана работна сила со 20.3%, недоволната домашна
побарувачка со 18.4% и неизвесното економско опкружување со 11.6%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика