Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Деловни тенденции во преработувачката индустрија, декември 2017

понеделник, 15 јануари 2018


Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката
индустрија во декември 2017 година е за 0,2 процентни поени повисок во однос на претходниот месец, а во
однос на декември 2016 година е зголемен за 1,5 процентни поени.


Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во декември 2017, во однос на ноември 2017
година, е понеповолна, очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци се поповолни
во однос на претходниот месец, а залихите на готовите производи сe намалени во однос на ноември 2017
година.


Оценката за економската состојба на деловните субјекти во декември 2017 година е поповолна во однос на
претходниот месец, а поповолна е и во однос на декември 2016 година. Се очекува бројот на вработени да
порасне.


Просечното искористување на капацитетите на деловните субјекти во декември 2017 година изнесува 66,3%
од нормалното искористување.


Најголемо влијание на ограничувањето на обемот на производството имаат следните фактори: недоволната
странска побарувачка со 21.4%, недоволната домашна побарувачка со 19.6%, недостигот на квалификувана
работна сила со 19.4% и неизвесното економско опкружување со 11.7%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 741

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика