Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Деловни тенденции во преработувачката индустрија, јули 2018 година

среда, 15 август 2018


Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија
во јули 2018 година е зголемен за 0.1 процентни поени во однос на јуни 2018 година и изнесува 19.9, а во однос на
јули 2017 година е зголемен за 2.1 процентни поени.
Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во јули 2018, во однос на јуни 2018 година, е поповолна
во однос на претходниот месец, очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци се поповолни во
однос на претходниот месец, а залихите на готовите производи се зголемени во однос на јуни 2018 година.
Оценката за економската состојба на деловните субјекти во јули 2018 година е поповолна во однос на претходниот
месец, а поповолна е и во однос на јули 2017 година. Се очекува бројот на вработени да порасне.
Просечното искористување на капацитетите на деловните субјекти во јули 2018 година изнесува 67.9 % од нормалното
искористување.
Најголемо влијание на ограничувањето на обемот на производството имаат следните фактори: недостигот на
квалификувана работна сила со 24.5 %, недоволната домашна побарувачка со 17.1 %, недоволната странска
побарувачка со 15.2 % и неизвесното економско опкружување со 11.7 %.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика