Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Оценка на раководителите на деловните субјекти во преработувачката индустрија за економската состојба на деловните субјекти во февруари 2013 година

понеделник, 25 март 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, раководителите ја оценуваат економската состојба
на деловните субјекти во февруари 2013 година како поповолна во однос на претходниот месец, a како
понеповолна во однос на февруари 2012 година. Оценката за обезбеденоста на производството со порачки е
поповолна во однос на претходниот месец. Обемот на производството во февруари 2013 година е поповолен
во однос на претходниот месец, очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци се
поповолни, како и очекувањата за бројот на вработените. Во февруари 2013 година, залихите на суровини и
репроматеријали, како и тековните набавки на суровини и репроматеријали се под и околу нормалата. Залихите
на готовите производи во февруари 2013 година се намалени во споредба со претходниот месец. Просечното
искористување на капацитетите на деловните субјекти во февруари 2013 година изнесува 60.3% од нормалното
искористување. Најголемо влијание на ограничувањето на обемот на производство во февруари 2013 година
имаат следните фактори: недоволната странска побарувачка со 25.6%, недоволната домашна побарувачка со
20.2%, финансиските проблеми со 10.7%, неизвесното економско опкружување со 10.6%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 847

е-пошта:  ketrin.strezovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика