Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Вредност на договорените и извршените градежни работи во странство, јануари – март 2024 година

среда, 15 мај 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари – март 2024 година, вкупната вредност на
договорените градежни работи во странство изнесува 158 247 илјади денари, што е за 10.8 % повеќе во споредба со
истиот период од претходната година.
Во наведениот период, градежната оператива од Република Северна Македонија во странство извршила градежни
работи во вкупна вредност од 49 822 илјади денари, што е за 16.4 % повеќе во споредба со истиот период од
претходната година.
Вредносните податоци за периодот јануари – март 2024/2023 година се дадени врз база на паритетот 1 САД долар =
55.6516 денари.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика