Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за употреба на градежни објекти, I-VI 2013

понеделник, 12 август 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари-јуни 2013 се издадени 75 одобренија
за употреба, а проценетата вредност на објектите изнесува 964 388 илјади денари.


Според издадените одобренија за употреба, 62 (82.7%) од вкупниот број на издадени одобренија за употреба
се наменети за објекти од високоградба, 9 (12.0%) за објекти од нискоградба и 4 (5.3%) за објекти за
реконструкција.


Од вкупно 75 објекти, на 53 (70.7%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 22 објекти (29.3%)
инвеститори се деловни субјекти.


Во извештајниот период издадена е употреба на 94 станови со вкупна површина од 8 141м2.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика