Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Број на издадени одобренија за употреба на градежни објекти, трето тримесечје 2011

петок, 04 ноември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2011 се издадени 32 одобренија за употреба, а проценетата вредност на објектите изнесува 460 339 илјади денари.
 
Според издадените одобренија за употреба, 29 (90,6%) од вкупниот број на издадени одобренија за употреба се наменети за објекти од високоградба, 1 (3,1%) за објекти од нискоградба и 2 (6,3%) за објекти за реконструкција.
 
Од вкупно 32 објекти, на 24 (75,0%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 8 објекти (25,0%) инвеститори се деловни субјекти.
 
Во извештајниот период се издадени употребни дозволи за 110 станови со вкупна површина од 8 081м2.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика