Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Оценка на раководителите на деловните субјекти во областа на трговијата на мало за нивната економска состојба во четвртото тримесечје од 2011 година

среда, 08 февруари 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, раководителите на деловните субјекти оцениле дека економската состојба на нивните деловни субјекти од областа на трговијата на мало, во четвртото тримесечје од 2011 година е понеповолна во однос на третото тримесечје од 2011 година, како и во однос на четвртото тримесечје од 2010 година.


Раководителите на деловните субјекти оцениле дека нивната финансиска состојба во четвртото тримесечје од 2011 година е понеповолна во однос на третото тримесечје од 2011 година, а понеповолни се и нивните очекувања за економската состојба во наредниот период.


Во однос на количината на залихите во текот на четвртото тримесечје од 2011 година, оценката на раководителите е дека количините се намалени во однос на третото тримесечје од 2011 година. Нивните оценки за очекуваните порачки за наредниот период и очекувањата за бројот на вработените се поповолни во однос на третото тримесечје од 2011 година.


Во однос на движењата на продажните цени во четвртото тримесечје од 2011 година, според оценката на раководителите тие бележат намалување во однос на третото тримесечје од 2011 година. Во четвртото тримесечје од 2011 година, во споредба со претходното тримесечје, според оценките, се очекува продажните цени да се намалат во наредните 3 месеци.


Најголемо влијание на ограничувањето на економската состојба на деловните субјекти во текот на четвртото тримесечје од 2011 година имале: слабата побарувачка на купувачите со 37,7%, зголемената конкуренција со 15,0%, зголемената понуда на пазарот со 13,8% и друго со 7,8%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 847

е-пошта:  ketrin.strezovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика